570 Thousand Web Site Going To Built (Reflections Press)
6 September 2011
The Importance of Seo On The Web
5 October 2011

Web Sitesi Yaptırmalı mı?

fatih_acerYeni Türk Ticaret Kanunu kapsamında şirketlerin web sitesi kurma zorunluluğu gündemde.

Kanunu incelemek gerekirse;

Her şirketin web sitesi olmak zorunda  kavramı tam olarak doğru değil. Örneğin şahıs şirketleri web sitesi yapmak zorunda değildir. Ama tanıtımlarını yapabilmeleri ve pastadan paylarını alabilmeleri için web sitesi yapmaları kendi yararlarına olacaktır.

Sadece sermaye şirketleri web sitesi yaptırmak zorundalar. Tasarıya göre sermaye şirketleri ise şunlardır:

Anonim Şirketler, Limited Şirketler ve Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirketler

Dolayısıyla; yukarıda saydığımız şirket türleri web sitelerine sahip olmak zorundalar.

Kanunun Gerektirdiği Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Yeni Türk Ticaret Kanununda detaylı olarak bahsedilen web sitesi zorunluluğu şirketlerin ortaklarına ve diğer kurumlara karşı şeffaf olmasını amaçlıyor. Zorunlu web sitesi şirketin tüm resmi bilgilerinin yayınlanması gereken bir web sitesi. Bu nedenle şu özellikler ön plana çıkıyor:

–          Web sitesi zorunluluğu tüm sermaye şirketleri için geçerli.

–          Zorunlu Yasal Web Sitesi kolayca güncellenebilir olmalı.

–          Yeni Türk Ticaret Kanununda “Web sitesinde yayınlanmalı” denen tüm bilgiler, raporlar (Toplantı Duyuruları, Bilançolar, Kararlar gibi) web sayfası içinde bulunmalı.

–          Web sitesi zorunluluğu bilgiye kolay ulaşılması için tasarlandı. Bu amaçla web sitesi yayını kesintisiz olmalı. Bu sebeple hizmet alınan firma ile bu konuda bir destek anlaşması yapılması gerekli.

–          Web sitesi ortakların uzaktan (il dışı ya da ülke dışı) toplantılara katılması ve oy vermesi gibi esaslar üzerine kurulu olmalı. Yani görüntülü konuşma ve elektronik imzaya dayalı sistemlerin zorunlu web sitesi içinde olması gerekiyor.

–          Web sitesi değişiklik yapılmaya uygun olmalı.

–          Web sitesini sadece Yasal zorunluluk olarak kullanılmayacağı da düşünülmeli. Maliyet açısından web sitesi hem yasal şartları hem de genel web sitesi oluşturma amaçlarını kapsamalı.

Hiç Web Sitesi Yaptırmayan Şirketler Ne Olacak?

Yasa diyor ki; 12. Bölüm 562. Madde (Resmi Gazete’den alınmıştır.)

Bu Kanunun 1524 üncü maddesinde öngörülen internet sitesini bu Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren üç ay içinde oluşturmayan veya internet sitesi mevcut ise aynı süre içinde internet sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özgülemeyen anonim şirket yönetim kurulu üyeleri, limited şirket müdürleri ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirkette yönetici olan komandite ortaklar altı aya kadar hapis ve yüz günden üçyüz güne kadar adli para cezasıyla ve aynı madde uyarınca internet sitesine konulması gereken içeriği usulüne uygun bir şekilde koymayan bu bentte sayılan failler üç aya kadar hapis ve yüz güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılırlar.

Tabi bu kanunlara uymamanın cezai yaptırımları nasıl uygulanacak merak konusu. Ama biz yine de bu cezai yaptırımlar uygulanacak şekilde web sitemizi yaptırmalı ya da mevcut web sitemizi kanunlara göre düzenlemeliyiz.

Kanunu kısaca tanıdıktan sonra kişisel olarak birşeyler eklemek istiyorum.

İnternetin insan yaşamına girmesinden itibaren hayatın hemen hemen her alanı internet ortamına taşındı. Sosyal medya ile uzak yakın demeden arkadaş çevreleriyle iletişim halinde olabiliyor ve bir şeyler paylaşabiliyoruz. E-ticaret sayesinde alıcı ve satıcı tarafında kolaylıklar sağlanıyor. Alıcı tarafında yerimizden kalkmadan ürünleri inceleme fırsatına sahip olabiliyoruz. En uygun ürün kimde görebiliyoruz. Satıcı tarafında ürünlerimizi çok fazla efor sarfetmeden milyonlara ulaştırabiliyoruz. E-eğitim sayesinde okula ya da dershaneye gitmeden eğitim alabiliyor, sertifika ya da diploma alma şansına sahip olabiliyoruz. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. İnteraktif bankacılık, hayatı kolaylaştıran servisler vb.

Biz şu an bunları konuşuyoruz. Neden sizi ve şirketinizi de konuşmayalım?

İnternet ortamında büyük bir pasta var ve bu pastadan siz de pay almalısınız. Hizmetlerinizi dünyaya sunmalısınız. 1998 yılında ülkemizdeki “internet kullanıcısı” sayımız 450 bin civarında iken, 1 yıl sonrasında bu rakam 3 katına ulaşmıştır. Her geçen yıl internet kullanıcı sayısı artan ülkemizde 2011 yılına geldiğimizde ise kullanıcı sayısı 35 milyona yani Türkiye nüfusunun yaklaşık %50’si gibi bir rakama ulaşmıştır. Herşey bu kadar açıkken neden sizin bir web siteniz yok? Neden milyonlara ulaşma imkanına sahipken, bu durumdan kendinizi mahrum bırakıyorsunuz?

Sonuç olarak ben bu yasa için zorunluluk diyemiyorum. Ben, şirketlerin bu pastadan payını alabilmesi için bir araç olduğunu düşünüyorum.

Haydi, gözünüzü açın ve web siteniz ile internet üzerinde siz de var olun.

Fatih  Acer
AcerPro Bilişim Çözümleri Genel Müdürü


You can free spy apps by https://www.spying.ninja easily place a call, or message the contact from there

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *