Dijital Pazarlamada Başarının Formülü: AARRR
28 May 2012
AcerPro Web Sitesi Yenilendi
15 June 2012

Sosyal Medyada Kriz ve İtibar Yönetimi

30 Mayıs 2012 Çarşamba günü, Bersay İletişim Enstitüsü’nde İtibar Atölyesi’nin hazırladığı bir etkinlik ile “Sosyal Medya’da Kriz ve İtibar Yönetimi” konulu konferans düzenlendi.

Konuşmacılar arasında Sayın Genel Müdürümüz Fatih Acer, Tick Tock Boom Digital Ajansı Genel Koordinatörü Cem ÇINLAR, Sabah Gazetesi Teknoloji Editörü Timur SIRT, İş kadını ve TV Yapımcısı Elif DAĞDEVİREN, Yoghurt Network Kurucu Ortağı Emre AYDOĞDU, Basın Odası Sosyal İşler İş Geliştirme Yöneticisi Emek TÜZÜN, Marketing Türkiye IP Dergisi Yazı İşleri Müdürü Elif ARMAN, Medya Takip Merkezi Genel Müdürü Halef Remzi VAYIS, MarkeFront Genel Müdürü Aytaç MESTÇİ yer alarak; bizlerle deneyim ve bilgi birikimlerini paylaştılar.

Türkiye’ye içerik akışı Amerika’daki içeriklerin çevrilmesi ile oluşmaya başlamıştır. Web, çeşitli dönemlerden geçerek Web 1. 0, Web 2. 0 ve en son Web 3. 0’a ulaşmıştır. Web 3. 0 ile artık bütün dijital dünya yeni dinamiklerle yorumlanmalıdır. Herşey anlam odaklı olma yolundadır.

Sosyal Medya için bir tanım vermek gerekirse; hem kullanıcının içeriğinin kendisi olduğu, hem de yer aldığı, yayınlandığı ve paylaşıldığı platformdur. Herkesin eşit olarak birarada olabildiği ortamdır. Ölçeklenebilir, erişilebilir, programlanabilir ve dinamik durumdadır. Konferansta sunumu ile bizlerle olan Elif Hanım’ın paylaştığı bir cümle ile sosyal medyanın konumunu görmüş oluyoruz: “İletişim bir ÇATIDIR, Sosyal Medya bir KANALDIR. ” Bu kanal; sürekli, dinamik ve düzensizdir. Paylaşımlar hızlı ve makul olmalıdır.

Emre AYDOĞDU’nun sunumlarında paylaştığı üzere sosyal medyada iki yönlü iletişim söz konusudur:

* “Merak et, aradığın seni bulsun”
* “Önce söylen, sonra geri beslen”

Sosyal Medya platformları, aslında ihtiyaçlara hitap etmektedir. Kitlelerin %95’i sosyal medyayı bir araç olarak kullanarak ihtiyaçlarını gidermektedir. %5’i ise çoklu platforma taşınamayanlardan, örneğin emailing yapan kesimlerden oluşmaktadır. Kitleler bu platformlarda özgürce paylaşımlarda bulunmaktadır.

Sosyal medyada 5 temel motivasyon;

1- Söylenmeyenleri söylemek
2- Duyulmayanları duymak
3- Tavsiye almak/vermek
4- Haber almak/vermek
5- Eğlenmek

Sosyal medyada “Ölümcül Hatalar” denilen, asla yapılmaması gerekenler:

– Dinlememek
– Yanlış değerlemek
– Manipüle etmek
– Konvansiyonel düşünmek
– Varlık göstermemek
– Bütçe ayırmamak

Genel Müdürümüz Fatih Acer’in sosyal medya yönetimi hakkındaki paylaşımlarına bakacak olursak; şirketler mutlaka bu konuda uzman kişilerden ve danışmanlardan yardım almalıdır. Zamanla kendileri de bu konudaki birikimlerini artırmış olacaklardır. Sosyal medya, internet medyasının bir parçasıdır. Şirket içi tüm birimler ise; bu konuda entegre şekilde çalışmalıdırlar. Ayrıca Fatih Bey; sosyal medyada satış amaçlı stratejiler gerçekleştirilerek, hedef kitlelere yönelik reklamlar da oluşturulabileceğinden bahsetmiştir.

İtibar yönetiminden önceki aşama, pazarlama iletişimidir. Dijital dünyaya geçiş, internet medyası ile gerçekleşmiştir. Eigentlich war sie bereits surfen uber dieser Webseite verabredet und wollte nicht mitkommen. İnternet medyasını yönetenler, konvansiyonel medyadan aldıkları ile bunu yapmışlardır.

Şirketler için olası kriz dönemlerinin yönetimi oldukça önemlidir. Çünkü bu aşamada belirlenecek stratejiler, krizi atlatmaya ya da stratejilerin farklı boyutlara ulaşmasına neden olacaktır. Kriz anında sosyal medyaya girmek, doğru bir strateji değildir. Her şey yolunda iken marka bağlılığı yaratmak için sosyal medyaya girilmesi gerekmektedir. Marka kişiliğini oluşturabilmek ve markaya karakter özellikleri yüklemek, bir adım öteye geçilmesine yardımcı olmaktadır.

Sosyal medyada markalaşmak için;

– Markanın takibi ve analizi
– Rakiplerin takibi ve analizi
– Markanın sosyal medyada varlığının sağlanması ve hesaplarının yönetimi
– Sosyal medyada marka için kampanya oluşturulması
– Markanın mevcut kampanyalarının sosyal medya taşınması ve yönetimi
– Anlık olağanüstü durum bildirimi ve kriz yönetimi
– Aplikasyon tasarlama ve üretme
– Topluluk oluşturma ve yönetme
– Social Media Policy oluşturma

Sosyal Medya’da süreçler;

Dinle/Öğren/Yorumla/Analiz/Harekete Geç

Dinle-Öğren;

* Hedef kitle marka hakkında ne kadar konuşuyor?
* Markaya yaklaşım hangi eğilimde?
* En çok ilgilenen kitleler hangileridir?
* Piyasa trendleri nedir?
* Mevcut kampanyaların sosyal medyadaki algısı nasıldır?
* Rakipler ne yapıyor ve nasıl tepki alıyor?

Yorumla-Analiz;

* Doğru strateji geliştirme
* Kitle analizi
* Rakiplerin stratejilerini algılama
* Negatif yaklaşımları tespit etme
* Yatırım getirisi tespit etme

Sosyal Medyada Takip ve Raporlama:

Markalar için keywordler belirlenir. Arama motorlarında bu kelimeler, bir dağılımla birlikte yığılma gösterir. Operatörler bu değinmeleri yapay zekaya bırakmadan, tek tek değerlendirip tonlarını belirler.

Sosyal medya çalışmalarında ölçümleme yapmak çok önemlidir. Oluşturulan bütçelerin, çalışmalar sonucunda ne kadar olumlu yada olumsuz geri dönüşüm sağladığına bakılmalıdır. Olumsuz geri dönüşümler, yeni stratejiler ya da var olan stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunur.

Ölçümleme yaparken değinme sayılarına baktığımızdaki kriterler;

– Blogda
– Yorumlarda
– Wikipedia’da
– Video paylaşım sitelerinde
– Mesaj tahtalarındaki değinmelere bakılır.

Haftalık, günlük ve saate göre analizler yapılmalıdır. Ayrıca paylaşımlarda en verimli zaman olarak Perşembe geceleri, yoğunluğu en az zaman ise Cuma akşam üstü olduğu söylenmektedir.

Düzenli raporlama ve analizler, kriz yönetiminin en önemli konularındandır. Ölçümlemeler yapmak, sadece kötüye giden birşeyler olduğunda yapılmamalıdır. Ölçümleme her zaman için gereklidir. Çünkü ölçümlemeler sonucu değişen algılar, yeni stratejileri doğuracaktır.

Hızla gelişen dijital dünyanın gerisinde kalmamak, artık, şirketlerin itibarı ve sürekilikleri için çok önemlidir. Bu nedenle, sosyal medya dünyasında iseniz, bu çevrenin kurallarına uymalısınız: Sosyal medyayı kullanabilme, analiz edebilme ve sonucu yorumlama.

Sizlere sosyal medya içinde doğru stratejiler ve konumlanmalar ile ilerlediğiniz başarılı çalışmalar dilerim.

AcerPro Proje Sorumlusu
Sibel GÜR

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *