Doğum Gününüz Kutlu Olsun Sn. Fatih Acer…
22 March 2012
Twitter Küçük İşletmeler İçin Reklam Hizmetine Başladı
27 March 2012

Pinterest Bağımlılık mı Yapıyor?

2011 yılının en hızlı büyüyen ve 2012 yılında da hızla büyümeye devam eden ve kullanıcı sayısını hızla artıran yeni nesil sosyal ağı Pinterest , “Pinterest bağımlılık mı yapmaya başlıyor?” sorusunu akıllara getiriyor. İnsanlar zamanlarının büyük bir kısmını, özellikle mobil cihazların kullanımının da hızla artmasıyla birlikte; amaç çoğu zaman eğlenmek de olsa, iş amaçlı da olsa, sosyal ağlarda geçiriyor ve üzerlerinde sosyal medya yorgunluğu diyebileceğimiz çağın yorgunluğu oluyor. Son verilere göre; ayda ortalama 98 dakikasını Pinterest’te geçiren kullanıcıları, 2,5 saatini Tumblr ve 7 saatini Facebook’ta geçiren kullanıcılar takip ediyor. Bağımlılık haline gelen bu durum, artık, insanlarda önemli bir ihtiyaç haline gelmeye başladı.

Pinterest’in bu kadar hızla yükselmesi, insanı düşündürmüyor değil. Pinterest nasıl bir yükseliş göstermiş? Kullanıcıları Pinterest’e çeken özellikler nelerdir? İşte bu soruların cevaplarını, sosyal medya analizi yapan Flowtown tarafından hazırlanan infografikte bulabiliriz.

Pinterest’in ziyaretçi dinamizmine baktığımızda; 2011 Eylül ayında 1,68 milyon ile başlayan kullanıcı sayısı, Ekim’de 2,97 milyon, Kasım’da 4,45 milyon, Aralık’ta 7,28 milyon ve 1 ayda % 53 lük bir artışla 2012 Ocak’ ta 11,14 milyon, Şubat’ta ise 16,23 milyona ulaşarak, hızlı yükseliş trendini devam ettiriyor.

Pinterest, basit bir kurguya bağlı ve böylece kullanıcılarının basit bir mantıkla hareket etmesini sağlıyor.  “Minimum hareket, maksimum keyifli vakit” sloganı ile kullanıcılar tarafından daha çok içerik oluşturulabiliyor. Ayrıca kullanıcıların daha bağımsız hareket etmesi de, ayrıcalıklı olmasını sağlayan durumlardan biri. Pinterest, kişisel içeriklerden ve özel sorulardan uzak bir sosyal ağ adresi. Kullanıcılarını bu gibi endişelerden de uzak tutuyor.

Kullanışlı, basit tasarımı ve içerik ekleme -silme ara yüzü ile kolay kullanım sunan Pinterest’te paylaşılan içeriklerin yüzde 1,4’ü tekrar paylaşılıyor.  Twitter ve Facebook gibi “Follow” ikonları ile kolayca web sitelerine entegre edilebilen ve son dönemde web sitelerine en iyi trafiği sağlayan sosyal ağlardan birisi olması, Pinterest’i vazgeçilmezlerimizden birisi yapıyor.

Daha detaylı incelemeler için aşağıdaki infografiği inceleyebilirsiniz:

Pinterest-Flowtown

Acerpro Bilişim Çözümleri’ni Pinterest’ten takip edebilirsiniz.

Sibel Gür
Acerpro Bilişim Çözümleri
Müşteri Temsilcisi

He was called dipper mouth, gate mouth, and then, professional papers online satchel mouth

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *