Yeni Yılınızı Kutlarız
30 December 2011
Kurumsal Sosyal Medya Rehberi
27 January 2012

Kurumlar ve Sosyal Ağlar

WEB 2.0’dan WEB 3.0’a geçiş ülkemizde maalesef hızlı bir şekilde gerçekleşemiyor. Hızla artan internet kullanıcısı sayımıza göre, inernet kullanıcılarının %70’i izleyici konumunda.

Gelişen web teknolojileri ile interaktif hizmetler hızla ilerlemektedir. Kullanıcıların daha fazla bir oranda dâhil olmaları gereken bir sistem mevcut iken, ülkemizdeki devlet kurumları başta olmak üzere çeşitli özel kuruluşların web siteleri ve sosyal ağ etkinlikleri zayıf kalmış durumda. Özellikle bazı kuruluşlar, sosyal ağlarda geri kalmamak adına açtıkları hesaplarında kullanıcıları engelleme yoluna gitmektedirler. Buna somut bir gerekçeleri var aslında. Bunu ifade etmemelerine rağmen anlaşılması zor değil.

Gelebilecek Olumsuz Kullanıcı Yorumları

Gelebilecek olumsuz kullanıcı yorumlarından çekinen firmalar, üyelerini kısıtlama yoluna giderken, gelişen web teknolojileri ile beraber internetin güçlü bir medya koluna dönüştüğünü ya farkedemiyor ya da görmezlikten geliyor.

Şu anda aktif olarak kullanılan wordpress, tumblr, blogcu, blogspot başta olmak üzere çeşitli ücretsiz blog hizmeti sunan birden fazla sağlayıcı mevcut.  Ve kullanıcılar senin kurumun hakkında kontrol edemeyeceğin kadar uzaklıkta bir yerlerde bloglarda, forumlarda,  sosyal ağlarda sizin hakkınızda olumsuz yazılar yazabilir.  Bunu kontrol edebilmek gerçekten zordur. Bu ufak girişimler inanılmaz boyutlara ulaşabilir, firma için ciddi kurumsal zedelenmeye kadar varabilir.

Sosyal Medya Takip Sistemi

Kurumlar bu gücü ellerinde bulundurabilir, akıllı ve etkili sosyal ağ kullanımı ile herşey kontrol altına alınabilir.  Çok önemli ayrıntılardır bunlar. Eski medya düzeninde medya takip firmaları, kurum hakkında olumlu – olumsuz tüm haberleri kurum adına izlemekte ve haberdar etmekteydi. Hâlihazırda devam eden sistem artık tek başına yeterli gelmemektedir. Şimdi bir de Sosyal Medya Takip Sistemi oluşturmak gerekmektedir. Sosyal medya takip sistemini oluşturmak ücretsiz değildir ama maaliyeti düşüktür.

Neler Yapılabilir?

Ulaşım kanallarını artırmak en önemli öncelik olmalıdır. Dönem dönem ağırlık oranları değişse de kitleler vakitlerinin büyük çoğunluğunu sosyal ağlar ve forumlarda geçiriyor. Bu anlamda Facebook, Twitter, Google Plus başta olmak üzere yüzlerce sosyal ağ mevcuttur. Bu sosyal ağların tümünde bulunmak zor olabilir. Bu sebeple hedef kitlenizin en etkin olduğu ağları belirleyin ve o sosyal ağlarda kurumsal hesaplar oluşturun. Hedef kitlenizin size sadece web siteniz üzerinden ulaşması zordur; bu nedenle ulaşılabilirliğinizi artırın ve her ağda kurumsal hesabınızı açın.

Unutmayın kurumunuz ve ürünleriniz hakkında şikâyet ya da övgüde bulunmak isteyen bir internet kullanıcısı sizi internette arar. Emin olun hiçbir kullanıcı direkt mesajını iletebileceği platform varken başka yerlere şikâyette ya da övgüde bulunmaz.

Kurumsal Blog kullanımı da son derece önemli adımlardan bir tanesidir. Sitenizden bağımsız bir blog oluşturabilir ya da web sitenize bağlı subdomain bir blog bölümü açabilirsiniz. Bloglarda insanlar kendilerini daha rahat ifade ederler. Kurumsal sitenizi ziyaret eden bir müşteriniz, blog sekmenize tıkladıktan sonra resmî olan kurumsal siteden daha özgür bir platforma geçecektir. Rahatlıkla insanların ürünleriniz ve kurumunuz hakkında konuşabilmesine izin verin. Çünkü bu konuşmalar kendinize ait bir blogda gerçekleşiyor. Tamamen sizin kontrolünüz altında olan bu yazıların farklı bloglarda yazıldığını düşünün…

Kurumsal kimliğinize vereceği zararları düşünün.

Arkanızdan konuşturmayın… Övgü, şikâyet ve önerileri direkt kendinize söylettirin. Bu konuda çok yetenekli olamayabilirsiniz, sosyal ağlara hâkim de olamayabilirsiniz.

Profesyonel destek alın, rakiplerinizden bir değil iki hatta üç adım ileriye gidin.

Fatih  Acer
AcerPro Bilişim Çözümleri Genel Müdürü

Kaynak: http://reportturk.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *