Sağlık Merkezini Estatium.com Satacak
2 January 2008
BenQ Türkiye
11 April 2008

İnternetten Sonra Hayat Var Mı?

Second Life’ı sadece bir oyun olarak tanımlamak yetersiz olur. Burada seviye atlamak, puan toplamak ya da “game over” (oyun bitti) gibi alışageldiğimiz sözlere rastlamak yok. Ama alışveriş yapmak hatta şirket kurup milyoner olmak mümkün. Esasında bir nevi de gerçek hayatın siber dünyaya yansıması diyebiliriz. Bu evrenin nüfusu 11 milyon kişi. Kendine ait ekonomisi olan bir evren bu. Hatta bu ekonomi kendi zenginlerini bile doğuruyor. Second Life`a üye olup arsa alıp satarak bile zengin olanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Dev şirketler için basın toplantılarında, ürün tanıtımlarında, kampanyalarında farklı bir mecra da artık Second Life. Şirketler yeni ürünlerini, modellerini piyasaya sürmeden önce burada görücüye çıkararak ilk olarak bu evrende memnuniyet araştırmalarını yapıyor. IBM, bu evrene en büyük yatırım yapan şirketler arasında başı çekiyor. Second Life ülkemizde henüz yeterli ilgiye ulaştı demek mümkün değil. Yine de kullanıcı sayısı her gün artıyor. 2003 yılında açıldığından beri sürekli büyüyen siber platform içerisinde yapılan ticaret rakamının ortalama 1 milyon 200 bin dolar olduğu belirtiliyor. Dell, IBM, Mercedes, Cisco, Sony, Sun Microsystem, Adidas, Intel gibi dev şirketler Second Life içerisinde iş modellerine uygun simülasyonlar geliştiriyor.


Reklamcıların yeni gözdesi
İnternet, reklamcılar için her geçen gün daha gözde bir mecra haline geliyor. Diğer yandan artık birçok eğilimin bu dünyada ortaya çıkması nedeniyle, reklamcılar için bu dünyayı izlemek avantaj sağlıyor. Dünyada 11 milyon kişiyi bilgisayar başına kilitleyen Second Life da reklamcıların en son gözdesi. Gerçek hayatta olan birçok şey artık bu ortamda da var. Uluslararası dev markalar ardı ardına bu ikinci hayatı keşfediyor. Türkiye’de de Vestel’i Remax, Rixos, Garanti Emeklilik ve Tekfen izledi. 2008’de en az 10 şirketin daha Second Life’a girmesi bekleniyor. Diğer yandan Second Life`a özel danışmanlık şirketleri de kuruluyor. Türk şirketleri Second Life ile ilk tanıştıran Brand Instute`ün ardından AcerPro da sanal rehberlik yapmaya başladı.


Şirketlere Second Life için iş modelleri
AcerPro pazarlama yöntemlerindeki son teknolojik gelişmeleri şirketlerin satış verimliliğini arttırmada nasıl kullanabileceğine dair danışmanlık hizmeti veriyor. Yeni fikir ve projeler üretiyor. Bunları CRM destekli uygulamalara dönüştürüyor. AcerPro Genel Müdürü Fatih Acer, öncelikle Hospitalium ve Estatium web portallarını Second Life içerisine taşıdıklarını, Estatium üzerinden Anatolia adasındaki dükkanların kiralanması ve satış işlemlerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Ayrıca Estatium adına Second Life içerisinde birçok ada ve arazi alım satımı yaptıklarını anlatan Acer, sözlerini şöyle sürdürdü: Tekfen Sigorta için bir bölüm hazırladık ve şu anda iş modelleri ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca henüz kesinleşmemiş birkaç hastane ve inşaat şirketi için projeler hazırlıyoruz. Burada amaç şirketlerin kendilerini tanıtmasına yardımcı olurken sağlık turizmine katkıda bulunmak. İnşaat şirketlerini üç boyutlu hali ile Second Life içerisine taşıyıp, kullanıcıların ziyaret etmelerini ve satın alacakları evlerin içerisinde dolaşmalarına olanak sağlamak istiyoruz. 2007 yılının kendileri için başlangıç yılı olduğunu kaydeden Acer, 2008 yılı için ise özel olarak hazırlandıklarını, sadece Second Life içerisine Türk şirketlerini taşıma konusunda değil aynı zamanda iş modelleri konusunda da yardımcı olduklarını ifade etti. Acer, Önemli olan Second Life içerisinde Second Life’a göre iş modelleri planlamak ya da gerçek hayattaki iş modellerini bu platfrom içerisinde hayata geçirmek. Second Life’ın dünyası hakkındaki en önemli şey sürekli değişmesi ve büyümesi çünkü günde binlerce yeni sakin katılmakta ve birer avatar oluşturuyor. Web sitelerinin gelecekteki üç boyutlu halini alacak olan Second Life, yakın bir zamanda Internet Explorer ile de oynanabileceğinden kullanıcı sayısı tahmin edilenin üstünde artacak”  şeklinde konuştu.


Şirket kurmanın maliyeti 15 bin dolara ulaşabiliyor
Second Life, kendi birimine sahip. Bu para biriminin adı ise Linden. Dolayısıyla şirketler maliyet hesaplarını Linden üzerinden yapıyor. 250 Linden, 1 dolara denk geliyor. Şirketler için Second Life’ta “Ada” adı verilen platformlardan açmanın maliyeti ise en az 2 bin dolar. Bunun üzerine tasarım ücreti de ekleniyor. Böylece toplam maliyetin 15 bin dolara ulaşabileceği belirtiliyor. Bu paralelde şirketler bu yatırımın karşılığını alabiliyor. Bu platform şirket kurmanın yanı sıra tanıtım yapmak için de avantajlı bir platform. Second Life`ın işlek mekanlarında billboard kiralanabiliyor. Bu billboardların haftalık kira bedelleri 200-500 Linden arası değişiyor.


“Second Life Türkiye’de yeni tanınıyor”
Second Life’ta toplam 11 milyon 756 bin 496 kayıtlı kullanıcısı söz konusu. Second Life’ın Türkiye’de henüz tanınma aşamasında olduğunu kaydeden Slturkiye.com kurucularından Kürşad Ali Başel, Türk şirketlerinin oyuna girme konusunda çekingen olduklarına dikkat çekti. Bu platformda yer alabilmek için bilgisayar konfigürasyonunun üst seviyede olması gerekiyor. Bu durumun oyunu oynayan kişileri etkilediğini belirten Başel, şunları aktardı: “Second Life Türkiye Platformu olarak kurduğumuz grup oyun içerisinde en çok Türk kullanıcısına sahip olanlardan. Grubumuzu kurma amacımız oyun içerisinde kullanıcılar arasında yardımlaşmayı arttırmaktı. Gelen talepleri karşılamak amacıyla www.slturkiye.com web sitesini kurduk. Web sitesi şu anda 13 bin üye sayısını geçmiş durumda. Bu sitede Türkçe kayıt formunu kullanarak oyuna üye olabilirsiniz. Second Life kurucu şirketi Linden Lab. Bu hakkı Türkiyede sadece bizim web sitemize verdi. Küresel boyutta bu olanağı sunan 10 tane web sitesi var.”


Türkiye’de şirketlerin oyuna tamamen ürün tanıtımı ve reklam amaçlı girdiklerini belirten Başel, “Second Life internet ortamında yeni Google vakası olarak biliniyor. Bildiğiniz üzere Google bu platforma girmeye hazırlanıyor. Şirketlerin ise bu olaya çok ciddi anlamda eğilmelerini tavsiye ediyorum. Oyun oynayarak para kazanıyorsunuz. Second Life`ın günlük nakit para sirkülasyonu tam 1.5 milyon dolar” diyerek sözlerini noktaladı.


“Adamızda, Vestel’in yaklaşık 60 ürününün tanıtımı yapılıyor”
Vestel, siber alemin sayısal yaşam platformu Second Life’a giren ilk Türk markası olmuştu. Tüketiciye ulaşmada önemli bir mecra olan internetin vazgeçilmezliğine dikkat çeken Vestel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Buket Besen Kafalı, teknolojiyi geliştirmenin yanı sıra internet kullanıcılarına ulaşmak için teknolojinin olanaklarını kullandıklarını kaydetti. Second Life’ın tüketicilerle buluşmada büyük fayda sağladığını ifade eden Kafalı, “Second Life’a bundan 10 yıl önceki internet gibi bakmak gerekiyor. Maalesef nesil yalnızlaşıyor ama bir yandan da sosyalleşmeyi unutmamaya çalışıyor. Second Life bu nesle sanal bir yaşam sunuyor. Bu ortamda kullanıcı sayısı sürekli artıyor. Second Life’ın bu özellikleri, Vestel’in burada kendine ait bir platform kurmasında öncü nedenler arasında yer alıyor” dedi.


Vestel adasına günlük ziyaret trafiğinin bin 800 ile 2 bin arasında değiştiğini belirten Kafalı, Vestel adasını Second Life genelinde trafiği en yüksek alanlar arasındaki “Top 20” sıralamasına getirdiklerini kaydetti.


Second Life Türkiye ve Second Life sistem geliştiricisi Brand Institute ekibiyle yapılan işbirliğiyle sisteme katıldıklarını belirten Kafalı, Vestel Adası’nda yapılan çalışmalara değindi: “Vestel, ada yapımının devam ettiği kısa süre boyunca Second Life`in ilk ve tek Türk sermayeli alışveriş merkezi Alexandre Trade Center’da tanıtım faaliyetlerinde bulundu. Kısa süre sonra tasarımı tamamlanan Vestel Adası da Second Life sakinlerinin hizmetine sunuldu. Adamızda, Vestel’in yaklaşık 60 ürününün tanıtımı yapılıyor. Ayrıca ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak isteyenler, ürünler üzerinde tıklanınca açılan “notecard”ları okuma olanağına da ulaşabiliyor. Adaya bir de şikayet mesaj kutusu yerleştirdik. Second Life’ta Vestel Adasını ziyaret eden ve gerçek hayatta da Vestel müşterisi olan kullanıcılar buradan şikayetlerini de bizlere ulaştırabiliyor. Vestel, adada verilen konser ve partilerle de eğlencede sınır tanımıyor. Eğlenmekten bitkin düşenler palmiyelerin altında kumlara serilerek dinlenirken balonla gezintiye de çıkabiliyor. Ayrıca, adamızda para ödüllü define avı oyunu başlatacağız. Belli şifreleri çözen kişiler Vestel Adası’nı ve teşhir merkezimizi gezebilecek. Tüm bunların yanı sıra Second Life projemizi ilk defa canlı hayata da taşıdık. Vestel olarak katıldığımız Trend Show’daki standımızda, sanal evrenin sayısal yaşam platformu Second Life’a girme olanağı bulan gençler, Second Life’taki Vestel Adası ve burada düzenlenen etkinliklerle de tanıştılar. Trend Show ziyaretçileri, uluslararası şirketlerin katılımıyla her geçen gün büyüyen ve ülkemizde Vestel’le birlikte popülerleşmeye başlayan Second Life’a Vestel dizüstü bilgisayarlardan katılabildi.”


Vestel, 2008 Second Life projeleri üzerine çalışmalarını sürdürüyor.


Rixos Hotel World’de siber konaklama
Otel zinciri Rixos, geçtiğimiz yılın Eylül ayında Second Life’ta Rixos Hotel World’ü hizmete açtı. Second Life’ı internet dünyasının yarattığı ilk ve tek gerçek yaşam simulasyonu olarak tanımlayan grup şu açıklamayı yaptı:
“Dünya çapında şu anda 12 milyona yakın kullanıcısı var. Zamanla ve düzenli olarak kullanıcılar tarafından güncellenerek genişleyen bu platformda çok ciddi bir pazar söz konusu. Çünkü alışveriş yapabiliyor, herhangi bir şeyi alıp satabiliyor ve bunu gerçek hayatta da paraya dönüştürebiliyorsunuz. Özellikle yurtdışında çok ciddi bir ilgi söz konusu. Dell, IBM, Mercedes Benz, BMW ve Adidas gibi daha birçok dev şirket kendi ofisini kurdu ve burada kendi ürünlerini kullanıcılara pazarlıyor. Reuters Haber Ajansı bile buradaki platformdan gerçek dünyaya, kurduğu özel bir web sitesiyle haber yayını yapıyor.”


Sanal alemden gerçeğe kariyer olanağı
Rixos Hotel World, Second Life’taki öncü Türk oteli olarak yer aldı. Grup otellerinde çalışacak insan kaynağını da Second Life’taki otelde başarılı olan personelden seçiyor. Siber otelin işletimi gerçeğinden farksız. Konuyla ilgili şu açıklama yapıldı: “Rixos Hotel World, aynı zamanda internet ortamında dünyada ilk kez kurgulanacak oyunuyla Türkiye’deki özellikle turizm otelcilik okullarında okuyan öğrencilerin çeşitli departmanları yönetmelerine olanak sunacak. Rixos’un sanal otelinde işe başlayacak ve burada gerçeğinden farksız olan hizmeti müşteriye başarılı bir şekilde veren personele gerçek otelde istihdam olanağı sunuluyor. Bu sektörde yola çıkarken hedefimizi bir dünya markası olarak belirlemiştik. Bu yolda da dünya markası olmak için ne gerekiyorsa onu yapıyor ve emin adımlarla ilerliyoruz. Tüm dünyayı izliyoruz. İnsanların değişen ihtiyaçları, eğilimler, herşey bizim için önemli. Second Life’da otel açma düşüncesi de bu vizyonun bir uzantısı. Biz bu oteli sadece bir pazarlama projesi olarak görmüyoruz. Otel kurulduğu günden bu yana aylık trafik olarak 30 bin rakamını yakaladı. Ayrıca 500’ün üzerinde konaklama yapan müşterimiz oldu. 3 ayrı adada hizmet veren kompleks; otel, villalar, golf sahası, truva kenti gibi çok farklı tasarımlara sahip, farklı zevklere hitap eden ve dünyanın her yerinden kullanıcıların merakla takip ettiği bir marka konumunda oyun içerisinde. Otelin özellikle mimari detayları Second Life’ta tasarım yapan kişiler tarafından bile dikkatle inceleniyor.


Second Life, kendi ekonomisine sahip bir yapı. Günde ortalama 1.4 milyon dolarlık bir nakit akışı söz konusu. Burada geniş bir pazar var. Second Life’ta turizm açısından teoriği pratiğe çevirmek için büyük fırsatlar var. Gerçek dünyadaki otellerimize bile iş alımlarını buradaki başarılı çalışanlarımız arasından seçebilme imkanı sunuyor.


Second life’ta şu anda yaklaşık 12 milyon kullanıcı mevcut ve bu sayı her geçen gün artıyor. Bu da Rixos markasının bilinilirliğini artırmak ve uluslararası pazarlama açısından büyük bir fırsat yaratıyor.”


Siber dünyanın suçları gerçek dünyayı aratmıyor
Siber yaşamın belirli bir işleyişi, ritüeli, kuralları olur da suçları olmaz mı? Siber ortamın ve bilgisayar oyunları dünyasının gelişimiyle gerçek hayatta rastlamanın mümkün olduğu birtakım olaylar bilgisayar ekranında karşımıza çıkıyor.
İşte siber oyun tarihinde yaşanan olaylara birkaç örnek:


İlk örnek 2005’te gerçekleşiyor. Lengend of Mir 3 oyuncusu 41 yaşındaki Qiu Chengwei, kahraman oyuncu Zhu Caoyuan göğsünden bıçaklayarak öldürüyor. Sebebi ise, Zhu’nun MMORPG’da (Massively Multiplayer Online Role Playing Game) birlikte kazandıkları ejderin süvari kılıcını satması. China Daily’nin haberine göre, Qiu Chengwei önce polise gidiyor, fakat siber objelerin yasal olarak korunamadığını öğrenince adaleti kendi elleriyle gerçekleştiriyor.
Başka bir örnek ise mobilya hırsızlığı üzerine. Bir süre önce 17 yaşındaki bir kişi çevrimiçi oyun Habbo Otel’de yaklaşık 6 bin dolar değerindeki siber mobilyayı çaldı.


Amazon.com’da Second Life gezi rehberi
Second Life dünyası içerisinde farklı mekanları mı gezmek istiyorsunuz? Amazon.com`da ön sipariş ile satışa başlayan Second Life Travel Guide kitabı işte tam bunun için hazırlanmış, size bu dünyada farklı olan mekanların nerede olduğunu gösteriyor. Sean Percival (Second Life ismi Sean Voss) isimli yazar tarafından kaleme alınan kitap Second Life içerisinde yeni tecrübeler edinmek için özenle hazırlanmış yüzlerce adresi içerisinde barındırıyor. Kitap içerisindeki kategorilerde alışverişten eğlenceye, eğitimden gerçek hayattaki markaların Second Life içerisindeki adreslerine ve hatta yalnızca yetişkin kullanıcılara hizmet veren mekanlara kadar birçok sınıflandırma içerisinde sizlere yeni seçenekler sunuluyor. Second Life In-World Travel Guide’a şu anda sadece Amazon.com sitesinden ulaşılabiliyor.


Second Life`ın en başarılı şirketleri


IBM
Second Life’ın en aktif şirketlerinden biri. Şirket, hizmet ve ürünlerini tanıtmanın yanında diğer şirketlere de Second Life’ta tasarım hizmeti veriyor. Sanal alemde verilebilecek hizmetleri burada deneyen IBM’in varlığını asıl ilginç kılan ise müşterileriyle düzenli olarak yaptığı beyin fırtınası toplantıları.


Sun Microsystems
Müşterilerine özel yazılımlar sunuyor. Sun Microsystems’ın adası özellikle sanal ağ işlemesine yönelik çalışmaların merkezi durumunda.


Dell
Dell, oyunda bir bilgisayar müzesi kurmuş durumda. Ayrıca fabrika ve şirketin kurucusu Michael Dell’in yatılı okul odasının birebir simülasyonu da var.


Reuters
Reuters`in, kurduğu adasının yanında oyunda muhabirleri de var. Reuters, bir haber ağı kurmuş durumda.
CNN de Second Life ile ilgileniyor Haber merkezinin projesi, kanalın izleyicileri tarafından kullanılmakta olan i-Reports mekanizmasını genişletmek. Haberler Second Life da bulunan CNN haber merkezinin kiosklarından takip edilebilecek.


Cisco
Cisco, geleceğin “Bağlantılı ev” (connected home) projesini Second Life ile siber dünyaya da taşımış. Ayrıca şirket sponsorluğunda kullanıcı grup toplantıları düzenleniyor.


Best Buy
Dünyanın en büyük elektronik mağaza zincirlerinden olan şirket, Second Life’a müşterilerinin her türlü sorusuna cevap veriyor. Cevapları gerçek çalışanlar anlık veriyor ve her türlü teknik soruya cevap verecek kapasitede kişiler çalıştırılıyor.


Reebok
Second Life’ta müşterilerinin kendi tasarlayabildikleri ürünleri alabilecekleri siber bir mağazası var. Ayakkabıları satıp kişilerin gerçek hayatlarındaki adreslerine de gönderiyor.


Call me old fashioned, but once I buy https://www.cellspyapps.org something, it’s mine

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *