Dijital Dünyanın 10 Altın Yılı ve Geleceği Konferansı
8 May 2012
Sosyal Medyada Kriz ve İtibar Yönetimi
31 May 2012

Dijital Pazarlamada Başarının Formülü: AARRR

İnternet hızlı ulaşılabilir ve en güncel pazardır. Bu pazarda yer almak için öncelikle ürünlerinizi veya hizmetlerinizi pazarlayabileceğiniz bir web sitesine ihtiyacınız var. Peki bir web sitesi tamamen tek başına yeterli mi? Kesinlikle hayır. Pazarlama sınırlarını zorlamak için iyi bir web sitesi ve ziyaretçilere (potansiyel müşterilere) ihtiyacınız var. AARRR modelini doğru uygulayarak hedefe daha hızlı ulaşabilirsiniz? Peki nedir AARRR ?

Acquisition, Activation, Retention, Referral, Revenue kelimelerinin baş harflerinden ortaya çıkan kısaltma ile AARRR modeli adını verdiğimiz formül ortaya çıkıyor. Bu formülü etkili kullanarak kısa zamanda ürün ve hizmetlerinizi hedef kitlenizin ayağına götürebilir ve yatırımlarınızdan ciddi oranlarda ekonomik geri dönüşümler sağlayabilirsiniz.

Acquisition: Yeni ziyaretçiler kazanın!

AARRR modelini açacak olursak başarılı ve etkili bir pazarlama gücüne sahip olmanın ilk adımı Acquisition yani, ziyaretçi edinmektir. Yeni ziyaretçilerin edinilmesi için en etkili yöntem şüphesiz arama motorları (Google, yahoo, bing) üzerinden ziyaretçi kazanmaktır. Bilgi, ürün veya hizmete en hızlı ulaşmanın yolu arama motorlarıdır. Verdiğiniz hizmet ya da ürünü dünyanın çeşitli yerlerinden potansiyel müşterileriniz arama motorları üzerinden arayacaklardır. Sizin de potansiyel müşterilerinizi karşılamanız gerekmektedir. Burada devreye ilk olarak SEO, yani arama motoru optimizasyonu dediğimiz web sitelerinin arama motorlarına uyumunun maksimuma çıkarılması girmektedir. Arama motorlarına uyumu maksimum seviyede olan web siteleri rakiplerine göre avantajlı konuma geçecektir ve arama sonuçlarında ilk sıraları alacaktır. Yeni ziyaretçiler kazanmanın en etkili yollarının başında başarılı bir SEO vardır.

Potansiyel müşterilerimizin sadece arama motorları üzerinden gelmeyeceği muhakkak. Bu durumda hedef kitlemizin nerede olduğunu belirleyip orada konumlanmak gerekmektedir. Tahmin ettiğiniz üzere sosyal ağlardan bahsediyorum. İrili ufaklı yüzlerce sosyal ağın milyonlarca kullanıcısı mevcut. Her sosyal ağın kullanıcı kitlesi birbirinden farklı. Sosyal ağlarda konumlandırma çalışmalarımızı yapmadan önce mutlaka hedef kitlemizin hangi sosyal ağları kullandığını, hangisinde ne kadar zaman geçirdiğini analiz etmeniz gerekmektedir. Hedef kitlemizi belirlediğimiz sosyal ağlarda platformlarımızı oluşturarak ziyaretçi kaynaklarımızdan en önemlisi olan sosyal ağlarda da mutlaka var olmamız gerekmektedir. Kullanım oranlarınında her geçen gün artarak büyüdüğünü de unutmamak gerekli.

Bir diğer önemli ziyaretçi kazanma seçeneği ise; Çevirimiçi Reklamcılık. Google’ın online reklam servisi olan Adwords en etkili reklam modelidir. En büyük avantajı reklam verirken hedef kitlenizin özelliklerini analiz edip özelleştirmeler yaparak ürün veya hizmetinizi arayan kullanıcıların karşısına çıkarabilirsiniz. Bölgesel ve dil hedefleme seçenekleri ile doğrudan satışa dönüşecek reklamlar verebilirsiniz. Başarılı adwords reklamcılığı ile web sitenize potansiyel müşterilerinizi çekebileceğiniz gibi diğer çevirimiçi reklam seçeneklerini de ihmal etmemelisiniz. Halihazırda Facebook ads seçeneği ile çevirimiçi reklam hizmeti veriyor. Ayrıca iş dünyasının ağırlıkta kullandığı sosyal ağ olan LinekedIn’de geçtiğimiz aylarda online reklam seçeneklerini kullanıcılarının hizmetine sundu.

Web sitemize ziyaretçi çekmenin diğer bir önemli ayağı ise PR çalışmalarıdır. Etkili PR çalışmaları ile aylık/haftalık bültenler, e-mail kampanyaları, basın bültenleri, advertoryal reklamlar hazırlayarak hedef kitlenize servis etmelisiniz.

Activation: Yeni ziyaretçiler ile etkileşim kanallarınızı artırın!

Web sitenize bir önceki adımlarda bahsettiğim çalışmalar ile ziyaretçiler kazandırdıktan sonra yeni ziyaretçileri web sitenizin sürekli ziyaretçisi haline nasıl dönüştürebilirsiniz?

Web sitenizin tasarımı ve kullanıcı alışkanlıklarına uyumlu olması, aradığı ürünü, hizmeti veya bilgiyi rahatlıkla bulabilmesi gerekir. Web sitenizden mutlu bir şekilde ayrılan ziyaretçi tekrar ziyaret etmek isteyecektir.

Üyelik aktivasyonu, e-bülten üyeliği, RSS takibi ve diğer platformlarda ki kanallarınızı (Facebook, Twitter, LinkedIn, Google Plus vs.) izlemeye başlayacaktır.

Üyelerinize ayda en az bir kez e-bülten gönderin. Hatırlanmanızı ve sürekli akılda kalmanızı sağlayacak ve üyelerinizi tekrar tekrar sitenize çekecektir.

Retention: Ziyaretçilerinizi sitenize bağlayın!

Retention yani ziyaretçilerinizin tekrar sitenize gelmesi ise ikinci adım olan Activation adımının başarısına doğrudan bağlıdır.

Yeni ziyaretçilerin başarılı bir şekilde aktive edilmesinden sonra web siteniz üzerinden e-posta bildirimi, rss güncellemesi veya sosyal paylaşımlar ile ziyaretçilerinizin sizi tekrar ziyaret etmeleri için çalışmalar yapabilirsiniz. Dengeli bir çalışma ile etkileşim halinde olduğunuz ziyaretçilerinize web sitenizi, ürün veya hizmetlerinizi hatırlatın. Kurumsal site ise, üyelerinizin ayda en az 1 defa web sitenize gelmesini sağlayın. Portal ise durum farklı, daha fazla tekrar ziyaretçi oranını yakalamalısınız. Yeni ziyaret ve tekrarlanan ziyaret oranlarının iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

Referral: Beğenilip paylaşılın!

Ürettiğiniz özgün içerik ve verdiğiniz farklı hizmetlerin ziyaretçileriniz tarafından beğenilmesini sağlamalısınız. Mutlu kullanıcı profili oluşturabildiğiniz anda içerikleriniz artık ziyaretçileriniz tarafından paylaşılacak. Maliyetleri düşürmenizin yanı sıra en etkili yayılım stratejisini hayata geçirmiş olacaksınız.

Ne kadar çok farklı kaynak tarafından referans gösterilirseniz etki alanınızda olmayan potansiyel müşterilerinizi o kadar kolay etkilersiniz.

Pazarlamada en etkin yöntemlerden olan kulaktan kulağa pazarlama yönteminin dijital kulak veya sosyal kulak versiyonları diyebiliriz.

Revenue: Yatırım getirininizi ölçümleyin!

Ölçümlenemeyen bilgi, teknoloji, yatırım her ne olursa olsun bilinemez. Tahminler değil kesin verilerle hareket edilmesi gerekmektedir. İnternet pazarlama faaliyetlerinde en önemli unsur kesinlikle ölçümlemedir.

Sitenizde şu raporları alabilmeniz çok önemlidir.

Günlük, haftalık, aylık, yıllık veya tarih aralığı bazında;

• Ziyaretçi sayıları nelerdir?
• Hangi sitelerden ne kadar ziyaretçi geliyor?
• Ziyaretçiler, arama motorlarından hangi kelimeleri arayarak sizi buluyor?
• İnternette harcadığınız reklam bütçeniz ne kadar?
• Hangi internet reklamından sitenize ne kadar ziyaretçi geliyor?
• Yeni bir ziyaretçinin sitenize gelme maliyeti nedir?
• Gelen ziyaretçiler en çok hangi sayfaları geziyor?
• Web sitenizde ortalama ne kadar süre kalıyorlar?
• Gelen ziyaretçilerin ne kadarının bilgileri alınıyor? Üye oluyorlar mı?, Form dolduruyorlar mı?, E-bülten veya RSS aboneliği yapıyorlar mı? Ziyaretçilerin veya üyelerin profilleri nedir?
• Siteden ne kadar ürün veya hizmet için talep alınıyor?
• En çok talep edilen ürün veya hizmetiniz nedir?
• İnternetten gelen müşterilerin ciro ve karlılıkları nedir?
• İnternette ne kadar reklam maliyeti harcandı, ne kadar ciro ve karlılık sağlandı? (ROI)

Digital pazarlama faaliyetlerininin ölçümlenmesini Google’ın sunduğu Analytics, Webmaster Tools ve Adwords Araçları ile ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Fatih Acer
AcerPro Bilişim Çözümleri
Genel Müdürü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *