Satılık Markalar
25 April 2012
Dijital Pazarlamada Başarının Formülü: AARRR
28 May 2012

Dijital Dünyanın 10 Altın Yılı ve Geleceği Konferansı

“Dijital Dünyanın 10 Altın Yılı ve Geleceği” adlı konferans, 17 Nisan Salı günü Point Hotel Barbaros’ta gerçekleştirildi. Konuşmacılar, engin bilgi ve deneyimlerini izleyiciler ile paylaşarak, önemli noktalara değindiler.

Dijital dünyanın hızla değişmesi ile kurumlar, farklı stratejiler belirlemek durumunda kaldılar. Artık, dijital dünyada rekabet önemli boyutlara taşındı. It refers to a product made or used as a substitute, typically an hear post inferior one, for something else. “Tanıtımla birlikte reklamını yapmak, fakat nasıl? Bunun en doğru yolu nedir?” gibi soruları akla getirerek; rekabette farklılaşmayı öne çıkardı. Evet, işte Altın Örümcek Web ödülleri de bu doğrultuda, yöneticileri harekete geçirmek için ortaya çıkarıldı. 10 yılını tamamlayan Altın Örümcek, o zamanlarda, web projelerinin önemini artırmak ve doğru işlerin ortaya çıkması için mücadele fikri ile hayata geçirildi.

Konuşmacılardan Ahmet Damgacıoğlu (ComScore), Türkiye’de 15-24 yaş arası internet kullanımın yaygınlığından ve internetin en çok da oyun amaçlı kullanıldığından söz etti. Bu yöndeki ticari faaliyetlerin hızla artma göstermesinin nedenini, bu şekilde görmüş olduğumuzu belirtti. Ayrıca Türkiye’de her yedi dakikadan birinin Facebook’ta geçirilmekte olduğu da Ahmet Damgacıoğlu tarafından açıklandı.

Ersan Özer, internet alanında sektöre bakıldığında, başarılı yatırımların küçük işletmeler tarafından yapılmakta olduğunu açıkladı; örneklerle girişim hikâyeleri anlattı. Türkiye’de dijital pazardaki gelişmeler, Ersan Özer’in sunumundan alıntı ile şöyle sıralanabilir;

– 1999’da Mynet, Kariyer. net, Sahibinden, Idefix, Ekşi Sözlük ve İtiraf. com kuruldu.

– 2000’de Ixir, ekolay, Biletix, Siberalem, Ntvmsnbc ve Hepsiburada kuruldu.

– 2001’de Yemeksepeti, Gittigidiyor, Maçkolik ve e-bebek kuruldu.

– 2001’de Nokta (yanlış domainleri toplayarak başlamışlardı), Beriltech ve Blogcu kuruldu.

– 2003’te Yonja kuruldu.

– 2004’te İtiraf. com satıldı. Hakia ve Bilyoner kuruldu.

– 2005’te İstanbul Ankara İzmir net kuruldu. Gittigidiyor reklam kampanyası televizyonda ilk kez görüldü.

– 2006’da Webrazzi kuruldu. Ticket Master, Biletix’i satın aldı. İzlesene kuruldu. Google, Türkiye’ye ofis açtı.

– 2007’de Uzmantv kuruldu. eBay, Gittigidiyor’a ortak oldu. Mynet ve Tiger, Yonja’yı aldı. Facebook, Türkiye’de patladı.

– 2008’de Xing, Çembernet’i satın aldı. Markafoni, etohum ve Mekanist kuruldu.

– 2009’da Otto Group, Limango’yu kurdu. Markafoni yatırım aldı.

– 2010’da Trendyol, Tiger Global, Şehirfırsatı, Grupanya, Markapon, Grupfoni, Gezengi’yi Turkcell kurdu.

– 2011’de eBay, Gitti Gidiyor’un çoğunluk hissesini aldı.

Intel ve Nokta, Grupanya’ya yatırım yaptı.

Çiçeksepeti, Humminbird ve Amazon’dan yatırım aldı.

eCapital, Vipdükkan’a yatırım yaptı.

Nasper, Markafoni’nin çoğunluğunu aldı.

Kleiner Perkins, Trendyol’a yatırım yaptı.

Samwer Kardeşler’in Rocket interneti Türkiye’ye girdi.

Ballroom, ReklamZ’yi satın aldı.

Turkcell, Fizy’nin çoğunluk hissesini aldı.

Uzmantv ilk kârını yaptı.

Webrazzi’nin kurucusu Arda Kutsal, internette görselliğin öneminin arttığını söyleyerek, başarılı işin reklama dayandığını açıkladı. Kutsal, “Facebook’un başarı sırrını da aslında fotoğraf paylaşım platformu olmasında görebiliriz. Facebook, Instagram’ı satın almıştır. ” diyerek; kullanıcıların gelecekle ilgili ne beklediğini belirlemenin en iyi yolunun da, günlük yaşantıları ve alışkanlıkları analiz etmek olduğunu belirtti.

Hürriyet İnternet Grubu Başkan Yardımcısı Erhan Acar, internette özgün içeriğin önemini vurguladı. Acar: “10 yılda bir kitap okurken, günde 200 video seyretme istatistiğinden anlaşıldığı üzere; okuma değil izleme eğilimli bir toplum yapımız var. Güvenilir içerikler her zaman için çok önemlidir. ” dedi.

Campaign Türkiye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Tolga Tuna; pazarlama iletişiminde, Türkiye’nin, dünyanın gerisinde olduğunu belirtti. Ancak bu alanda bir bilinç değişimi ile küçük yatırımcıların harekete geçtiğini ve önlerinin açıldığını da sözlerine ekledi. Tuna, Türkiye’de reklam sektörünün 2010 yılında 6,1 milyar dolar iken; 2015 yılında bu rakamın 11,4 milyar dolara çıkacağını belirtti.

Dijital dünyanın geçmişini bilelim ki; gelecek için bize ışık tutacak bilgilere sahip olalım. Eminim bu konferans, birçoğumuzun bu alandaki yol alışını etkilemiş ve güzel sonuçlar çıkarmamızı sağlamıştır.

Herkese başarılar dilerim.

AcerPro Proje Sorumlusu

Sibel Gür

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *