Brother Türkiye
17 July 2008
Hospitalium.com
10 January 2011

Second Life’ta Türk Şirketleri Danışman Desteğiyle Kalkınacak

Sanal alemin şirketler için önemi artık iyi biliniyor. Reklam açısından maliyet avantajı sağlayan internet aynı zamanda trendlerin yakından takip edilmesine de yardımcı oluyor.

Trendleri yakından izleyen şirketlerin son gözdelerinden biri de tüm dünyada 11 milyon kişiyi bilgisayar başına kitleyen Second Life… Beyaz eşyacısından, bilişimcisine, sigortacısından emlakçısına kadar gerçek ticarete ve iş dünyasına dair gerçek hayatta ne varsa artık hepsi Second Life’ta da mevcut. “İkinci hayat” diye tanımlanan Second Life’ta IBM, Microsoft , Adidas, Sony, Intel gibi uluslararası dev markalar ağırlığını artırırken, Türk şirketleri de trendin yakın takipçisi oldu. İlk adımı atan Vestel’in ardından Remax, Rixos, Garanti Emeklilik ve son olarak Tekfen  artık oyunun bir parçası. 2008 ise şimdilik beklemede olan en az 10 firmanın daha Second Life macerasına tanık olacak. Dünyada ıskalanan hedef kitleleri bilgisayar başında yakalamak isteyen şirketlerin sayısı giderek artarken Second Life’a özel danışmanlık şirketleri de kurulmaya başladı. Türk şirketleri Second Life ile ilk tanıştıran Brand Instute’ün ardından AcerPro da sanal rehberliği ele aldı.  Her iki şirketin de ortak vizyonu 2008’in Türk şirketlerin yılı olacağı yönünde.

Gerçek Hayatın Bir Yansıması

Second Life aslında bir oyun değil. Burada seviye atlamak, puan toplamak ya da “game over” (oyun bitti) gibi sözlere rastlamak yok. Ama çalıştığınız kurumda terfi etmek, alışveriş yapmak hatta şirket kurup milyoner olmak mümkün. Gerçek hayatın sanal bir yansıması.

Nüfusu 11 milyon kişi. Gezmesi, sohbet etmesi, oynaması, yüzmesiyle dünyalık her şey gibi ekonomi de Second Life’ın bir parçası. Öyle ki Second Life’a üye olup arsa alıp satarak ya da oyun tasarlayarak zengin olanların listesi her geçen gün uzuyor.

Şirketler iseburada sadece sanal ciro rekorlarının peşinde değil. Dünya devlerini bilgisayar başına oturtan sebep uluslararası toplantıları, ürün tanıtımları ve reklam kampanyalarına ikinci bir adres bulma imkanı.

Adidas ayakkabı modellerini piyasaya sürmeden önce burada görücüye çıkararak memnuniyet araştırmalarını yapıyor. IBM, sahip olduğu 16 adasıyla şirket çalışanlarına özel imkanlar sunuyor. Adalarının sadece 6’sını diğer kullanıcılara açık tutan IBM, 10 adada topantılar, eğitimler kadar çalışan memnuniyetini de pekiştiriyor.

Rixos park yatırımı yapacak

Second Life’a ilk adımı atan Türk şirket ise Vestel. Haziran’dan bu yana 37 ürünü ikinci hayattaki mağazasında sergileyen şirketin ziyaretçi sayısı toplamda 150 bini geçti. Aynı zamanda Second Life’ın popüler alanlar listesine giren ve bir ay boyunca bu listede kalmayı başaran ilk şirket olan Vestel, yakında bir tasarım yarışması da düzenlemeyi planlıyor. Rixos’un eylülde açtığı lüks oteli ve golf sahasında gerçek turizm otelcilik mezunu çalışanlarıyla hizmet veriyor. Yakında 3 adasına bir de park projesini ekleyecek olan şirket sanal uluslararası platformda Türkiye’yi temsil ediyor. Emlak devi Remax de arsa alıp satarak gerçek hayattaki kazancını bu sene online ortama taşımaya hazır. Kendi şirket adası dışında 2 adada villalar yapan Remax, şimdiden iki tane satış gerçekleştirdi.

İş dünyasını saracak

Türkiye’den ilk üç şirketi de Second Life’a taşıyan Brand Institute’un kurucularından Elif Şener, 2008’de en az üç şirketin daha oyuna dahil olacağını duyuruyor. Şu an ikisinin bütçelerini hazır şekilde beklediğini söyleyen Şener, “Aslında herkes fizibilite yapıyor. Sanal dünyanın gittiği yönde online evrenler tüm şirketleri saracak” diyor. Şener, Türkiye’den önce second life’a yerleştirdikleri American Fighter, Monster Energy ve Dyna Media adlı Amerikan şirketlerinin, platformu bir iletişim ofisi gibi kullandığını anlatıyor. Dyna Media’nın eğitim ve uluslararası toplantılarını burada yaptığını belirten Şener, “Second Life şirketlere online ortamda birçok avantaj sunuyor. İletişimin yanı sıra 11 milyon uluslararası kullanıcıyı fokus grup gibi kullanmak ve piyasaya çıkacak ürünleri denemek mümkün” sözleriyle şirketlerin neden second life’ı tercih ettiğini açıklıyor.

Kontrol imkanı doğacak

Brand Institute, Second Life’taki gelişmeleri an an takip edilebilmesi için 2008’de farklı projeler de hayata geçirmeye hazırlanıyor. Özel bir yazılımla kurulan media board ağı şirketlere second life’a bağlanmadan bilgisayar başından ada, reklam ve veri trafiğini kontrol etme şansı sunacak. Anlık gelişmelerden sürekli haberdar olacak olan şirketler ayrıca eşzamanlı olarak düzenli istatistikler ve raporlar da alacak. Windows üzerinde çalışan bu yazılım ile Brand Institute kendi alanında çalışan uluslar arası ajanslar arasında bir ilki gerçekleştirmiş olacak. Şener her bir şirket için kurdukları özel SL ekipleriyle tasarımdan sonra işletmeyi de sürdürdüklerini ve bu süreçte insan kaynaklarını yönettiklerini şöyle dile getiriyor: “Vestel ve Rixos’un bazı çalışanlarını oyundan bulduk. İş ve işçi bulma kurumu gibi çalışıyoruz.”

Evi almadan önce SL’de döşe

İş dünyasının Second Life’a yaklaşmasıyla beraber bilişim şirketleri de bu alana yönelik çalışmalarına hız kazandırdı. Bunlardan bir tanesi de son olarak Tekfen Sigorta’yı Second   Life’lı yapan AcerPro. Daha önce Hospitalium ve Estatium’u second life’a yerleştiren şirket sağlık turizmi ve lüks konut projelerini sanal ortamda tanıtacak. AcerPro Genel Müdürü Fatih Acer oluşturulacak bir adayla sağlık turizmi için en verimli tanıtım çalışmalarının yapılabileceğinden yana. Bu amaçla şimdiden SL billboardlarında online hastane platformu Hospitalium.com ilanları yer alıyor. Kullanıcıların önceden tanıma imkanı bulacağı hastane hizmetleri gibi emlakta da lüks konut projeleri müşterilerin deneyimine sunuluyor. Emlak platformu Estatium markalı konutların birebir tasarımını Second Life’a koyarak gerçek hayattaki alıcıların evi gezmesini, zevkine göre döşemesini dolayısıyla da hayallerini canlandırmasını mümkün kılıyor. Acer tüm bu avantajlarıyla beraber Second Life’ın şirketler cephesinde ilgi uyandırdığını belirtirken 2008 için 10 şirketle daha görüşme halinde olduklarını duyuruyor.

İş kurmak 15 bin dolardan başlıyor

Second Life gerçek markalara, şirketlere ev sahipliği yapsa da söz konusu para olunca durumlar değişiyor. Şirketler maliyet hesaplarını gerçek dünyada dolar üzerinden yaparken Second Life’ta kendi para birimi Linden’in hükmü geçiyor. 250 Linden’in 1 dolara tekabül ettiği Second Life’ta “Ada” adı verilen serverlardan açmak en az 2 bin dolara mal oluyor. Bunun üzerine eklenen tasarım ücretleri ile Second Life’taki şirket kurmanın maliyeti 15 bin dolardan başlıyor. Online banner kiralamak ya da portal kurmak gibi tanıtım maliyetleriyle denk düşen bu rakamlar ulaştığı kitle göz önüne alındığında çoğu şirket için cazipleşiyor. Şu an Second Life’taki Türk oyuncu sayısı 40 bin civarında. Ancak aktif olarak kullananlar 20 bine yaklaşıyor. Brand Institute kurucularından Elif Şener’e göre aslında bu kadar geniş bir ekonomik skalaya ve teknoloji, tasarımla ilgilenen genç kesimlere ulaşmak için en makul bütçeleri Second Life sunuyor. Şirket kurmanın yanında marka tanıtımlarını yapmanın bir diğer yolu da Second Life’ın işlek mekanlarında billboard kiralamak. Haftalık kira bedelleri de parasıyla 300 Linden.

Second Life’ın en başarılı şirketleri

1. IBM

250’ye yakın çalışanıyla beraber Second Life’ın en aktif şirketi IBM, oyuna 100 milyon dolar yatırım yaptı. Hizmet ve ürünlerini tanıtmanın yanında IBM, diğer şirketlere de Second Life’ta tasarım hizmeti veriyor. Second Life IBM için bir tür ar-ge merkezi. Sanal alemde verilebilecek hizmetleri burada deneyen IBM’in varlığını asıl ilginç kılan ise müşterileriyle düzenli olarak yaptığı “beyin fırtınası” toplantıları. Eve servis yapan marketi ve çalışanlarına yönelik eğitimler bu toplantıların sadece birkaç sonucu.

2. Pontiac

Second Life’ı prestijini pekiştirmek ve ürünlerini test etmek için kullanan bir diğer dev kuruluş da Pontiac. Son moda mağazasında Pontiac, ziyaretçilerine yeni modellerin test sürüş keyfini sunuyor. Bunun yanı sıra garajda herkes kendi arabasını da tasarlayabiliyor. Adanın en çok ilgi çeken uygulaması da yarış alanından, gökdelene kadar her türlü yapının ücretsiz olarak inşaa edilebilmesi. Pontiac’ı benzersiz kılan bu uygulamanın tek amacı ise inovasyonu teşvik etmek.

3. Sun Microsystems Inc.

Silikon Vadisi’nin köklü şirketlerinden Sun Microsystems, bilişim konusundaki öncülüğünü Second Life’ta da sürdürüyor. Gerçek hayata sığdıramadığı tüm hayallerini Second Life’ta gerçekleştiren şirket, müşterilerine özel yazılımlar sunuyor. Sun Microsystems’in adası özellikle sanal ağ işlemesine yönelik çalışmaların merkezi durumunda. Ürünlerini henüz oyunda satmak gibi bir planı olmayan Sun Microsystems, tanıtım ve test süreçlerini Second Life’ta doğrudan hedef kitlesiyle sürdürüyor.

4. Dell Inc.

Marka imajını güçlendirmek için Second Life’ı en etkin şekilde kullanan şirketlerin başında Dell geliyor. Kurduğu bilgisayar müzesinin yanında fabrika ve şirketin kurucusu Michael Dell’in yatılı okul odasının birebir simülasyonu ziyaretçi akınına uğruyor. Ayrıca mağazada da kendi tasarladığınız bilgisayarın ofis masasında nasıl duracağını test etmek mümkün. Burada hayalindeki dekorasyonu bulan müşteriler doğrudan satış sitesine yönlendiriliyor.

5. Reuters

Second Life’ta medyanın temsilcisi de Reuters. Kurduğu adasının yanında oyunda muhabirleri de bulunan ajans bilgisayar ekranının dışına düzenli olarak haber aktarıyor. İçeride yaşanan her gelişmeyi adım adım takip eden Reuters, adasında da gerçek hayattaki sıcak gündemden kopamayan meraklı sakinleri ağırlıyor. Ajans sanal evrende kurduğu haber ağı sayesinde şirketlerin son modellerinden piyasaya çıkmadan önce haberdar olup geleceğin de nabzını tutuyor.

6. Cisco Systems Inc.

İnternet teknolojilerinin lider firması Cisco Systems de doğal olarak Second Life’ın sakinlerinden. Oyunun popular adalarından Cisco, geleceğin “Bağlantılı ev” (connected home) projesini ikinci hayata geçirdi. Internetin tüm nimetlerini bir araya getiren ev projesinin yanında adanın asıl ilgi çeken tarafı şirket sponsorluğunda düzenlenen kullanıcı grup toplantıları.

7. H&R Block

Uluslararası finansal danışmanlık şirketi H&R Block, Second Life’ta gerçek hayattaki işini devam ettiriyor. Kendi sanal bilgisayarınızı tasarlayıp satın alabildiğiniz Dell adasının tersine H&R, Second Life’ta gerçek işlerin peşinde. Dünya çapındaki 12 bin ofisinden yol çıkarak modellediği finansal danışmanlık portalını Second Life kullanıcılarının hizmetine sunuyor. Hem de gerçek dünyada hayal sayılabilecek bir fiyata. Normalde 70 dolara mal olacak vergi hesaplama yazılımı Second Life’ta 100 Linden yani 50 centin altında. Adada ayrıca sanal scooterlara, dans ayakkabılarına kadar her türlü ıvır zıvır edinmek de mümkün.

8. Best Buy Geek Squad

Teknik destek için sakinlerin en sık ziyaret ettiği ada Best Buy Geek Squad. Amerika’nın en büyük elektronik mağaza zincirlerinden olan şirket, Second Life’a özel bir mesai harcıyor. Gerçek çalışanların 06.00-15.00 arasında hazır bulunduğu adada her türlü teknik soruya cevap alınabiliyor. Bunun yanında eğlenceyi de ıskalamayan şirket modellediği arabasıyla da canı sıkılanları kendine çekiyor

Kaynak: Referans Gazetesi


Mac os x has the ability to click source do secure erases built-in

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *